Instagram
follow me on Pinterest
follow on Bloglovin

autorka bloga:

AGATA ZIÓŁKIEWICZKONTAKT piece_of_glass(at)gazeta.plZawartość bloga: notki, wybór tematów oraz zdjęć jest moim wyborem i jako takie moim dziełem. Nie mam praw do zdjęć umieszczanych na blogu, z wyjątkiem tych których jestem autorką. Zawsze wskazuję autora lub stronę pochodzenia.

Blog chroniony jest prawem autorskim.
Nie zgadzam się na kopiowanie i wykorzystywanie bloga
w internecie lub publikacjach drukowanych bez mojej zgody.
(Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Note:
I do not have any rights to most photos featured on this page apart from those I took myself. All photos are credited to their rightful owners.
BLOG JEST AMBASADOREM
ŁÓDŹ DESIGN FESTIWAL 2015

Łódź Design Festiwal
polska baza stron

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kategorie: Wszystkie | book | domosfera | event | for sunday | inside | magazines | outside | photo | picture | polish design | things
RSS
niedziela, 27 kwietnia 2014
Northern Delights

'Northern Delights' to jedna z najpiękniejszych książek o skandynawskim wzornictwie jakie znam. a jeśli dodam, że autorką jest Emma Fexeus to nie powinno być już wątpliwości, że album stworzony został przez osobę znakomicie znającą temat. Emma jest autorką jednego z najpopularniejszych blogów skandynawskich emmas designblog.

 

fot. piece_of_glass/Agata Ziółkiewicz

album podarowała mi sama Emma kiedy spotkałyśmy się w Kopenhadze. po prostu zapytała i przywiozła. i nie tylko mnie, ale także pozostałym blogerom z naszej grupy. to może nic takiego, ale trzeba było widzieć drobną Emmę i jej wielką walizkę! ;) tak, Emma jest naprawdę niesamowita.

'Northern Delights' to książka, która opowiada, zarówno poprzez obraz - piękne zdjęcia, jak i tekst - komentarz Emmy, wywiady z projektantami, o tym czym jest skandynawski design. co sprawia, że jest tak unikatowy, oryginalny, ponadczasowy i uniwersalny. 

na kolejnych stronach przyglądamy się z bliska wzorom wnętrz, mebli, oświetlenia, grafiki i wielu innych przedmiotów zaprojektowanych w Szwecji, Finlandii, Norwegii i Danii. widzimy jak duże znaczenie ma funkcjonalność, wygoda, ile znaczy światło i przestrzeń. a także doskonała jakość wykonania, naturalne materiały, prostota. to wszystko z czego słynie Skandynawia.

 

 ogromny zakres materiału podzielono na cztery rozdziały: Classic Beauty, Extra Light, Raw Edges i All So Bright. trudno z nich wybrać najbardziej interesujący. każda kolejna strona to nowe pomysły na mieszkanie, piękne przedmioty, inspiracje, pokazujące nie tylko sposób urządzania wnętrz, ile styl życia.

 

 

 


Arne Jacobsen, Alvar Aalto, Finn Juhl, Hans J Wegner, Norm Architects, Front Design, Artek, Fritz Hansen, Gubi, Hay, Ferm Living, House Doctor - to tylko niektóre nazwiska, firmy, marki, projektanci, których projekty/przedmioty pojawiają się na kartach 'Northern Delights'. 

wiele z tych skandynawskich firm jest już na polskim rynku, o kilku opowiadałam też na blogu relacjonując moją duńską przygodę. także wiele zdjęć może być dobrze wam znanych, czy to z I like design czy innych stron i blogów, które śledzicie. 
niemniej jednak całość i spójność projektu jest imponująca. bardzo podoba mi się sposób w jaki Emma połączyła tematy, wątki, inspiracje. trzeba dodać, że jej estetyczne preferencje są tu też zaznaczone, aczkolwiek dyskretnie. jednakże to ona (współ)decydowała o wyborze zdjęć, firm, układzie całości, treści książki. dla mnie to bardzo autorska rzecz, tym bardziej dziwi brak nazwiska autorki na stronie tytułowej (pojawia się dopiero w stopce redakcyjnej jako redaktor tomu).

 
to czym mnie ta książka zaskoczyła to ostatni rozdział, o kolorze. w powszechnym przekonaniu Skandynawia to biel, szarości, pastele. tymczasem to także odważnie użyty kolor. dobrze jest też zwrócić uwagę także na ciekawe zestawienia barw, faktur, materiałów.

 

fot. gestalten.com

'Northern Delight' to wielka przyjemność dla oka, naprawdę, nawet jeśli zna się temat dobrze i porusza się w nim niemal na co dzień (jak ja). to książka, która budzi tęsknotę by żyć podobnie jak Skandynawowie: prościej, lepiej, ładniej, bardziej praktycznie. warto mieć ją pod ręką, przeglądać od czasu do czasu, cieszyć oczy. 

Northern Delights
ed. by Emma Fexeus, Sven Ehmann
Gestalten
, 2013
 

I like design na facebooku - zapraszam. 

18:25, piece_of_glass , book
Link
wtorek, 22 kwietnia 2014
australijska wiocha

ale taka wiocha, że każdy mieszczuch chętnie się tam ugości. tyle tylko, że dość daleko, bo trzeba by się wybrać na koniec świata, do Australii. no, ale może ktoś akurat planuje wakacje. a nawet jeśli nie, to i tak miło spojrzeć.

 

fot. vintagehousedaylesford.com

pomiędzy Daylesford a Hepburn Springs w stanie Victoria odpocząć można w bardzo przyjemnym miejscu. nazywa się Vintage House Daylesford. oto australijska lekcja jak łączyć stare, vintage z nowym, i jak to połączenie uczynić atrakcyjnym.

 

 

 

 

 

fot. vintagehousedaylesford.com

za projekt wnętrz i ich dekorację odpowiedzialna była Kali Cavanagh. 
zaproponowała biel i szarości, użyła drewna, metalu, stylowych dodatków. efekt? stara górnicza farma zyskała nowego blasku i dziś gotowa jest przyjmować gości, oferując pokoje do wynajęcia.

 

 

 

 

fot. vintagehousedaylesford.com

jest stylowo, ale i prosto. 
retro, industrialnie, wiejsko i sielsko. 
żadna wiocha, to raczej elegancki dom na antypodach. 
jedziemy? czy próbujemy odtworzyć coś podobnego u nas?

 

fot. vintagehousedaylesford.com

I like design na facebooku - zapraszam.  

17:10, piece_of_glass , inside
Link
poniedziałek, 21 kwietnia 2014
forma znikania

disappearing - znikanie. 
to nazwa pewnej kolekcji ceramiki.
w poszukiwaniu odpowiedzi co jest pomiędzy jajkiem a kurą (?).
to perspektywa świąt wielkanocnych narzuca takie skojarzenia.

 

 

a tak poważnie, to tu chodzi o coś innego.
kruchość, delikatność, wrażliwość.

forma, która znika.
znikanie, które jest.
 

 

 

 

fot. atsumizumiworks.tumblr.com

Atsum Izumi, japoński projektant, stworzył disappearing w 2011 roku, była to jego praca dyplomowa.

I like design na facebooku - zapraszam. 

22:40, piece_of_glass , things
Link
wtorek, 15 kwietnia 2014
wiosenne pastele

Magasin Living to po prostu pismo duńskiego domu towarowego. nazwanie go reklamówką było by sporym nadużyciem (choć de facto tym właśnie jest), a w dodatku, jak to w Danii, tam nawet reklamówki wyglądają pięknie. ironizuję nieco, a zarazem idealizuję, ale kiedy zobaczycie zdjęcia Line Thit Klein sami zrozumiecie co mam na myśli. patrząc na te zdjęcia chce się tak mieszkać, chciałoby się mieć te przedmioty w domu, by na co dzień cieszyły oko swoim designem, by można z nich korzystać. słowem: pobiec do Magasin i kupić kilka drobiazgów do domu.
tak... coś mi się zdaje, że pora zaplanować kolejną wizytę w Kopenhadze...

i tak, znów, chcąc nie chcąc, inspirujemy się Danią. nic na to nie poradzę, tak mi się podoba. jest wiosennie, pastelowo, pięknie. 

 

 

 

 

 

 

fot. lineklein.com

a jeśli ktoś ma chęć zajrzeć do Magasin Living wystarczy kliknąć tutaj.
zdjęcia Line Klein już pojawiły się na moim blogu wcześniej. zachwycała mnie prostota, i to ona towarzyszyła nam na duńskim wieczorze. z ogromną przyjemnością obserwuję jej pracę.

I like design na facebooku - zapraszam. 

15:15, piece_of_glass , photo
Link
 
1 , 2